Google Tag Manager Nedir?

Uncategorized admin 02/09/2022

Google’un ücretsiz olarak sunduğu hizmetlerden biri olan google tag manager nedir? ne işe yarar hakkında detaylı bilgiler sunacağız. Dijital faaliyetlerin performansı izlemek için oldukça önemli olan Google Tag Manager aynı zaman da bir koda da kod istemiyor.

Günümüzde işletmeler hedef kitlesine ulaşmak için izleyeceği bazı yollar bulunuyor. Google Tag Manager ile reklam çalışması yapmak ve pazarlama çabalarını ölçmek için web sitelerine javascript’e ihtiyaç duyulur. Böylelikle web sitesine herhangi bir kodlamaya da gerek duyulmuyor.

Google Tag Manager Ne İşe Yarar?    

Web sitelerine eklenen etiketler genellikle küçük kod parçacıkları halinde bulunuyor. Web sitelerinde yer alan kod parçacıklarına müdahale edilmesi Google Tag Manager’e ihtiyaç duyulur. Bu uygulama bilinmediği zaman yazılımlara gerek duyulur. İhtiyaç duyulmadan web sitelerin performansı ve pazarlama akışının ölçülmesi için Google Tag Manager’in bilinmesi gerekir.

Google Tag Manager Nedir?
Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager’in Çalışma Sistemi 

Bu uygulama oldukça basit olup çalışması için Google etiket yöneticisi javascriptin yerleştirilmesi gerekir. Etiketin tetikleyicisi belirledikten sonra Google Tag Manager çalışmaya başlar. Etiket yöneticisi kısmında bazı tetikleyiciler vardır. Bu tetikleyiciler sayfanın tam olarak yüklenmesini ve görüntülenmesini sağlar.

Google Tag Manager Hesap Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Tag Manager’in kullanılması için ilk olarak Google kayıt olunması gerekir. Hesabı olmayan kişiler hesap açarak işlemlere devam edebilir. Google Tag Manager hesabının ayarlanması için kişilerin karşısına bir ara yüz gelir. Hesap oluştur kısımları yapıldıktan sonra hizmet sözleşmesi onaylayarak yolunuza devam edebilirsiniz.

Google Tag Manager Nedir?
Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager ile Neler Yapılabilir?

Google Tag Manager sayesinde birçok işlemin yapılması oldukça kolay oluyor. Google Tag Manager ile uyumlu çalışan bazı uygulamalar ile stratejiler daha kolay geliştirilir. Google Tag Manager ile yapılacak şeyleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Google Analytics ile yapılan her iş Tag Manager ile yapma imkanı bulunuyor.
  • Kullanıcıların kaçı web sitesini ziyaret ettiğini tespit edilir.
  • Tag Manager sayesinde web siteniz için lightbox üretebilme şansınız vardır.
  • Facebook’a bilgi gönderilmesi içinde Tag Manager yardıma koşar.

Yukarıda yer alan avantajlarla sayfa organizasyonları yaparak web siteleri için özel içerik gruplandırması da yapılabilir.

Google Tag Manager Anasayfa Yapısı

Google Tag Manager çalışma alanı yani anasayfa etiketlerin düzenlendiği ve tetikleyicilerin belirlendiği alandır. Google etiket yöneticisi geniş bir çalışma alanı sağlayarak ücretsiz üç çalışma alanı sunuyor.

#Google Tag Manager #Google Tag Manager Ne Demek #Google Tag Manager Nedir?
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.