Google Snippet Nedir?

Uncategorized admin 09/09/2022

Son günlerde internet üzerinden en çok incelenen ve arama motorlarında en çok aranan google snippet nedir? sorusu oldu. Türkçe’de tam karşılığı olmasa da “Kırpmak’’ olarak ifade edebiliriz. Snippet, aranan anahtar kelimelerin veya kelime öbeklerinin arama motorlarına girilmesiyle çıkan sonuçlardan web siteleriyle en uygun ve ilgili olanını seçip kullanıcılara görüntülenmesine deniyor.

Çoğu blok editörü, dijital pazarlamacılık yapan şirketler, SEO ajansları ve sosyal medya üzerinden çalışan kuruluşlar, teknik bir çalışma gerektiren web sitelerinin arama motorlarına uyumlu hale getirilmesine özen gösteriyor. Böylece içeriklerin kalitesini artırtıp daha çok kullanıcıya ulaşma imkanı bulabiliyor.

Öne Çıkan Snippet Oluşturmak

Google’da yapılan arama sonuçları zaman zaman, sadece bir site için tanımlanan snippetlerin normalde sonda gösterildiği bir site bağlantısından önce gösterilmesine yardımcı olan bir uygulamadır.

Bu işlemin yapılan aramalarda öne çıkan snippet olarak gösterilebilmesi için öncelikle sitenin içeriklerinin uygulamaya uygun koşulda oluşturulması gerekiyor. Böylece Google yazılım algoritmaları bu yapılan işlemi tespit edip siteyi genel sıralamadan öne çıkan listesine taşıyor ve sitenin görünürlüğünü sağlıyor.

Google Snippet Nedir?
Google Snippet Nedir?

Site İçeriklerinde Öne Çıkan Snippet Koşulları

Web sitesindeki içeriklerin uygulama koşullarına uygun olmaması sayfanın aramalarda öne çıkanlar listesinde gösterilemeyeceği anlamına geliyor. Snippet için öncelikli koşullar şöyle sıralanabilir.

  • SEO uyumlu ve özgün içeriklerin oluşturulması
  • HTML etiketinin site kod sayfası bölümünden kaldırılması
  • Yazılan içeriklerde arama yapacak olan kullanıcıların ulaşabilmesi için en doğru ve en açık bilginin verilmesi
  • İçeriklerde video ve görsellere yer verilmesi
  • Site için oluşturulan içeriklerin bölümler halinde verilmesi
  • Gereksiz bilgilerden, anlamsız ifadeden ve dolaylı anlatımlardan uzak durulması

Ek bilgi olarak Html etiketinin kaldırılması için bu yolu deneyebilirsiniz.

Google Snippet Nedir?
Google Snippet Nedir?

Öne Çıkan Snippet İçin Öne Çıkan Öneriler

Genellikle kısa yol oluşturarak giriş yapmak snippet kullanıcılarının en çok kullandığı bir yöntem olarak biliniyor. Kısa yol oluşturulmasıyla uygun kod snippet uygulaması içerisinde kalmasını sağlar.

Google’da yapılan aramalarda arama motorunun girilen bağlantıyı daha doğru algılayabilmesi için sitede oluşturulan içerikleri işaretlemek, eylem etkinleştirmesini gerçekleştirmek ve doğru yapılandırmak gerekiyor. Bu sayede içeriklerin arama yapan kullanıcılar arasında en uygun şekilde paylaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda sitenizin öne çıkan snippet için en uygun sonuçların gösterildiği konuma eklenmesi anlamına geliyor.

#Google #Google Snippet #Google Snippet Nedir?
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.