Google Search Console Nedir?

Uncategorized admin 12/09/2022

Son zamanlarda birçok kişi Google Search Console nedir? sorusunun cevabını arıyor. Özellikle sitesini daha kaliteli hale getirmek isteyen kişiler bu konuyu detaylı olarak araştırıyor.

Google Search Console İçeriği

Google Search Console, Google Webmaster aracı olarak da bilinir. Bu araç sayesinde siteler arama sonuçlarında ortaya çıkan performansın izlenmesini sağlar. Bu da sitelerin kendisini geliştirmesini sağlar. Google Search Console kullanımı oldukça kolaydır. Kolay olduğu için bireyler ekstra efor sarf etmeden bu aracı kullanabilir. Google Searc Console SEO çalışmalarının vazgeçilmez öğelerinden birisi olarak kabul edilir.

Google Search Console
Google Search Console

Google Search Console Ne İşe Yarar?

Google Search Console tek bir amaç için kullanılmaz. Birçok farklı alanda bu araç kullanılabiliyor. Google Search Console aracının faydaları:

•Sitenin SEO konusundaki başarısının anlaşılmasını sağlar.

•Site haritasının kontrol edilmesini sağlar.

•Link yapısının denetilmesine yardımcı olur.

•Site içi trafiğin net bir şekilde görüntülenmesini sağlar.

Google Search Console bütün bunların yanında sitede yapılan SEO hatalarının görülmesini sağlar.

Google Search Console Kurulumu

Google Search Console kurulumu için mail adresi gereklidir. Mail adresiyle beraber Google Search Console’a giriş yaptıktan sonra özellik ekle butonu kullanılarak web sitesi eklenmelidir. Web sitesi eklendikten sonra sitenin kişiye ait olup olmadığını belirlemek için onaylama işlemine geçilir. Onaylama işlemlerinin de başarılı bir şekilde tamamlanmasıyla Google Search Console kullanılmaya başlanabiliyor.

Google Search Console
Google Search Console

Google Search Console’a Neden İhtiyaç Duyulur?

Google Search Console kullanım oranı çok hızlı bir şekilde artıyor. Son derece pratik ve kaliteli bir araç olduğu için bu araç oldukça popüler hale gelmiştir. Bunun yanında sitenin hangi noktalarda iyi ve hangi noktalarda kötü olduğunu gösterdiği için Google Search Console’a ihtiyaç duyuluyor. Web siteleri arama motorlarında hata veriyor olabilir. Google Search Console bu problemi de ortadan kaldırır.

Google Search Console’da Hangi Veriler Vardır?

Google Search Console tek bir alana hitap etmez. Tek bir alana hitap etmediği için bu araç üzerinden birçok farklı veriye ulaşılabiliyor. Bu verilerden bazıları:

•Toplam tıklanma sayısı

•Ortalama konum

•Site bağlantıları

•Tarama istatistikleri

•Toplam gösterim

Google Search Console’da yer alan veriler günlük, haftalık ya da aylık olabiliyor. Bu da verilerin derinlemesine analiz edilmesini sağlar.

#Google #Google Search Console #seo
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.