Google Sandbox Nedir?

Uncategorized admin 21/08/2022

En çok kullanılan arama motorlarından birisi olan Google, geliştirdiği her yeni site içeriği için kullanıcılar tarafından merak edilen sandbox filtreleme sistemini geliştirdi. Peki, bu google sandbox nedir?

Google Sandbox

Yeni oluşan web sitelerinin Google arama motorları sonuçlarında yer almasını kısmen kısıtlayan, Google tarafından özellikle kullanılan bir çeşit filtreleme sistemidir. Kullanıcıların sorduğu google sandbox nedir? Google Sandbox’un işlevi nedir? gibi sorulara karşılık olarak filtreleme sistemine yeni bir boyut getiren Google, yeni oluşturulan web sitelerini bir spam olarak algılar ve buna göre sıralama dışarısında bırakır.

Web sitelerine uygulanan SEO çalışmaları sonucunda bazı hatalar ortaya çıkar ve Google sunulan bazı anahtar kelimelerden dolayı siteyi cezalandırma yoluna gidebilir. Sandbox kendi içerisinde yer alan bir ceza sistemine sahiptir.

Sandbox’a Nasıl Girilir?

Bir sitenin arama motorlarında veya anahtar kelimeler içerisinde görülmemesi söz konusu web sitenin Sandbox’a girdiğinin bir göstergesi olarak görülür. Bunu tespit etmesi oldukça zor bir durum olsa da bazı belirtiler bunu anlamaya yardımcı olur. Bir web sitenin Sandbox’a girdiğini anlamak için;

  • Siteye ait olan başlık, arama motorlarında aratılır.
  • Siteye ait olan URL, arama motorlarında aratılır.

Site başlığı özellikle arama motorlarında aratılarak web site sıralamasına bakılır. Site başlığı tüm arama sonuçlarına göre birinci sırada yer almıyorsa; Sandbox olacağı düşüncesi netlik kazanır.

Hangi İşlemler Sandbox’a Sebep Olur?

Bir web sitenin doğal olmayan bir yol ile optimize edilmeye çalışılması ya da optimizasyonun gereğinden fazla yapılması Sandbox’a neden olur. Diğer işlemler şöyledir;

  • İçeriklerin taklit olması özgün olmaması
  • İçerikler içerisinde hatalı anahtar kelimelerin yer alması
  • Aynı içeriğin farklı yerlerde yayınlanması
  • Etiketlerin fazla ve hatalı olacak şekilde kullanılması

Durumları sebebi ile Sandbox’a sıklıkla rastlanır.

Google Sandbox Nedir?
Google Sandbox Nedir?

Google Sandbox’un İşlevi

Google Sandbox, web siteleri için fiili olarak denetimli bir serbestlik işlevi sağlar. Bu uygulama sayesinde spamlı sitelerin yükselmesinin önüne geçilmesi hedeflenir. Bu gibi siteleri yasaklayarak tekrarlanmasını önler. Mart 2004 tarihinden bu yana uzman kişiler tarafınca onaylanan uygulama, güncel olmayan ve taklit ögeler barındıran web sitelerini diğer web sitelerinden ayırmayı amaçlar.

Yönetici Araçları ve Google Sandbox İlişkisi

Google son senelerde özellikle çalışmaları ile birlikte kararlı adımlar atmıştır. Web site sahipleri ile doğrudan bir iletişim yolunu seçen Google, yönetici araçlarını sürekli ve düzgün bir şekilde kullanan kullanıcılara mesaj gönderip yapılan yanlışlıkları bildirir.

#Google #Google Sandbox #Google Sandbox Nedir?
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.