Google Reklam Verme

Uncategorized admin 29/08/2022

Öncelikle mail adresiniz ile Google üyeliğini gerçekleştirip ardından sitenizi büyütmek için Google reklam verme işlemini başlatabilirsiniz.

Reklam Vermek İçin Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Google, reklam vermek için istediğiniz kadar bütçe ayırma imkanını siz işletmecilere sağlıyor. Herhangi bir limit olmadığı için küçük bütçelerle başlayabilirsiniz. Çok reklam vermek istiyorsanız binlerce TL de yatırabilirsiniz.

Reklamınız ne kadar tıklanma alır ise ödediğiniz bütçeden o kadar para çekilir. Gösterime girmiş ama tıklanma almamış bir reklam için para ödemezsiniz. Reklam vermenin tek dezavantajı Google çok reklam veren işletmecilerin sıralamasını ilk sıralara çekmiyor. O yüzden fazla reklam verdiğiniz halde sıralamanız ilk sayfalarda olmama ihtimali vardır.

Google Reklam Verme
Google Reklam Verme

Google Reklamı İçin Ödeme Yöntemi

Birçok işletmeci reklam vermeden önce ödemeyi ne şekilde gerçekleştireceğini merak ediyor.

  • Kredi kartı veya banka kartı kullanabilirsiniz.
  • Google reklam ödemeleri için kart tanımlayıp aylık olarak istediğiniz miktarda bu karttan para alımının otomatik yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Reklamın Yayın Süresi

Hesabınıza 500 TL para yatırdığınızı varsayalım. Günlük olarak bu bütçeden çekilecek paraya karar veriyorsunuz. Örneğin bu bütçeden günlük 50 TL ayırdınız, yatırdığınız para 10 gün boyunca her gün reklam verilerek çekilecektir. Tıklanmaya bağı olarak bazı günler 25 TL bazı günler ise 55 TL gibi bir miktarın çekildiğini görmeniz doğaldır.

Google Reklam Verme
Google Reklam Verme

Reklam Tıklamalarına Yapılan Ödemeler

Açık artırma yöntemi ile çalışan Google reklam uygulaması, Google’daki her arama için ayrıca açık arttırma yapar. Reklam listelerine göre arama sonuçları da listelenir. Bu sıralama ile sağlanan puanlar, anahtar kelimeler için kalite puanı ve TBM’ye verilen teklifi netleştirir. Seçtiğiniz anahtar kelimeyi sizin dışınızda açık arttırma için seçilip seçilmediği önemlidir.

Eğer seçen yok ise sizin belirlediğiniz maksimum düzeyde her tıklanmaya teklifiniz kadar ödeme gerçekleştirirsiniz. Yani arama motoru anahtar kelime seçiminiz ile doğru orantılıdır. Kullanıcılar için belirlediğiniz anahtar kelimeler üzerinden reklamları yönlendirmiş olursunuz. Google Ads üzerinden anahtar kelimelerinizin kaç tıklanma ve gösterim aldığını sorgulayabilirsiniz. Tıklama oranının hesaplanma şekli anahtar kelimesi arama sayısının tıklanma gösterine bölünmesiyle bulunur.

#Google #google reklam #reklam
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.