Google Maps SEO Nedir?

Uncategorized admin 07/09/2022

Google’ın kullanıcıların hizmetine sunduğu google maps seo arama motorlarından yapılan sorgulatmalarda, en yakındaki işletmelerin harita üzerinde sıralandığı bir araçtır. Kullanıcıların harita üzerinde yapılan aratmalarda sektörle ilgili giriş yapması halinde, işletmelerin sıralamada da yukarılarda gösterilmesini kolay hale getiren bir uygulama olarak google maps ile doğru yapılacak bir seo çalışması daha etkin ve başarılı sonuçlara ulaşmak imkanını sağlıyor.

Google Maps SEO İçin Gerekli Ayarlamalar Nelerdir?

Google maps ayarlamaları için yapılması gereken başlıca adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Haritada yer alacak işletme için işletme sahiplerinin geri bağlantı adresleri oluşturması önemli bir adım olarak tavsiye ediliyor.
  • Google’ın kullanıcılarına sunduğu kendi işletmem bölümünden, işletme ayarlarını doğru yapmaları, sıralama ölçütlerini önemli oranda etkileyebiliyor.
  • İşletme sahipleri, google’ın başka bir hizmet aracı olan my business uygulamasına seçtikleri yeni alt kategorilerini ekleyerek, işletmelerinin, iş alanları sıralamasında üst sıralara çıkmasını sağlayabilir.
  • İşletme sahiplerinin veya yönetici olarak atanan yetkililerin, yerel alanda iş bilgilerini belirtmeleri ve alıntılar oluşturması da yine harita üzerinde yapılacak önemli seo optimizasyonu olarak tavsiye edilebilir.
  • Son olarak işletmelere ait web sitelerin ana sayfalarında yapılacak güncel optimizasyon işlemleri, google seo ayarlamaları için önemli görülen bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor.

Yapılan seo çalışmalarında on’dan fazla işletmenin lokasyon bilgilerini bir defada düzenlenebilmesi google maps seo uygulamasının kullanışlılığını artırıyor.

Google Maps SEO Nedir?
Google Maps SEO Nedir?

Google Maps SEO ve Çalışma Prensipleri?

Google maps seo işletmelere ait web sitelerinin, google veya diğer arama motorları ile yapılan aramalarda, anahtar kelime üzerinden değerlendirilip üst sıralarda gösterilmesini sağlayan güncel bir optimizasyon çalışması olarak biliniyor.

Bu çalışmayla amaçlanan ise harita üzerinde arama yapılan işletmenin, sıralamada diğer işletmeler arasında üst sırada yer almasını ve işletmelere ait web sayfalarının daha çok kullanıcıya gösterilmesini sağlamak olarak tanımlanıyor.

Bu sayede görünürlüğü artan işletmelere ait sitelerin diğerlerine oranla daha fazla ziyaret edilmesi hedeflenirken aynı zamanda işletmeye ait siteye gelen ziyaretçilerin doğru nitelikte kullanıcılardan oluşması için yapılan hedef odaklı bir çalışma olması da dikkat çeken bir ayrıntı olarak önemli görülüyor.

Google Maps SEO Nedir?
Google Maps SEO Nedir?

Google Maps Seo Uygulaması İçin Önemli Koşullar

Google maps seo çalışmasında hedefe ulaşabilmek için bazı temel aşamaların atlanmaması gerekiyor.

  • Maps uygulamasında yapılan seo çalışmasında öncelikle işletmeye ait logonun eklenmesi tavsiye ediliyor.
  • İşletmeye ait resimlerin özenle seçilmesi gerekiyor. Bu sayede işletmenin yerini belirtmede etkin rol oynaması sağlanmış oluyor.
  • İşletmenin hizmet verdiği açık adresin belirtilmesi ve civar lokasyonlara göre işletmenin konumunun işaretlenmesi ulaşılabilirlik açısından bir diğer önemli ayrıntı olarak tavsiye ediliyor.
  • İşletmenin hizmet verdiği saatler, tatil süreleri ve diğer iletişim bilgilerinin ayrıntılı olarak belirtilmesi uygun bir seo çalışmasında atlanmaması gereken koşullar olarak gösteriliyor.

Ayrıca yapılan yorumların yönetilmesi ve işletmeye ait hizmet veya ürünlerin doğru girilmesi de seo çalışmasının başlıca koşulları arasında gösteriliyor.

#Google Maps #maps #seo
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.