Google Arama Algoritmaları Nedir?

Uncategorized admin 19/08/2022

İnternette bazı işlemler yapan kişiler Google arama algoritmaları nedir? sorusunun cevabını arıyor. SEO ile organik web site trafiğini arttırmayı hedefliyorsanız ilk önce Google algoritmalarını çok iyi biliyor olmanız gerekiyor. Google’da 200’den fazla sıralama faktörü bulunur ve bütün faktörleri bilme zorunluluğunuz yoktur. Ancak aralarından bazıları çok önemlidir ve daha çok kullanılır. Şimdi Google arama algoritmaları nedir, nasıl çalışır onlara değinelim.

Google Arama Algoritmaları Nedir? Nasıl Çalışır?

Google’ın arama algoritması, ziyaret edenlerin arama sorgularıyla en ilgili sonuçları ulaşmasına yardım eden bir teknolojidir. Bu algoritmalar, organik veya diğer ifadeyle doğal arama sonuçlarını analiz ederek hangi web sayfalarının Google’ın SERP’lerinin (arama sonucundaki sayfalar) ilk sayfasında olması gerektiğine karar verecektir.

Bu algoritmaların temel amacını ise bir örnek ile açıklayacak olursak: Google’da SEO’lar ile ilgili bir şeyler aratmanız halinde, Google karşınıza en eski bilgileri çıkarmayacaktır. Her zaman için en popüler olan ve en yeni seçenekleri sizlere göstermek için interneti tam anlamıyla analiz eder.

Google’ın Arama Algoritmaları Nasıl Çalışır?

Google’ın 200’den fazla sıralama faktörünün bulunduğunu ifade etmiştik. Bunlar içerisinde en popülerler olanı ise şu anda günümüzdeki Google algoritmalarını temsil ediyor. Bu pagerank’tır. Peki, pagerank nedir, nasıl çalışır?

Google Arama Algoritmaları Nedir?
Google Arama Algoritmaları Nedir?

PageRank (Sayfa Sıralaması)

PageRank, Google’ın kurucu ortağı Larry Page’in adını taşımakta olan Google algoritmasının adı olarak biliniyor. PageRank, diğer sayfalarla ne denli alakalı durumda olduğunu belirleyebilmek için bir sayfaya verilmiş olan bağlantıların sayısını ve kalitesini analiz ederek çalışır.

PageRank’ın çalışma prensibine geçmeden önce, Google’da bir şey arattığınızda gösterilen sonuçlara “hit” denildiğini bilmeniz önemlidir.

PageRank Nasıl Çalışır?

PageRank algoritması, arama motorundaki web sayfalarını kendi dizininde nasıl sıralayacağını etkiler. PageRank’ın oluşturmuş olduğu puan, doğrudan bağlantı sayılarına göre seçilir ve geri bağlantılar da buna dâhil edilir.

Google bu algoritmada kullanıcılarından toplamış oldukları verileri insanların arama sonuçları ile nasıl etkileşime girmiş olduğuna dair bir sonuç ortaya çıkarılması için kullanılır.

Bu algoritmayı gerçekleştiren birçok işlev bulunur ve Google, mümkün olan en iyi arama sonuçlarının sağlanması için algoritmalarını sürekli şekilde günceller.

PageRank Oluşturulma Adımları Nelerdir?

Tarama

Tarama, Google’ın dizine ekleyeceği web sayfalarını belirlenmesi için bütün interneti otomatik şekilde taramakta olan arama motoru işlemlerini içerir. Dizine eklenmesi gereken web siteleri ve web sayfalarını bulma işlemi tarama olarak biliniyor.

Taramada bir web sayfasındaki bütün köprüler takibe alınır ve web sitelerinin içeriğinde referans verilmiş olunan web sayfalarını bulmak asıl amaçtır.

İndeksleme

İndeksleme işlemi yapılırken Google web sayfaları dizine eklenerek büyük bir veri tabanı içerisinde saklanır. İndeksleme genellikle bir HTML belgesinin içeriği hakkında bilgilere bakılarak diğer belgelerle eşleştirilme işleminin yapılmasıdır.

Sıralama

İnternette her kullanıcıya yüksek kalitede sonuçlar sunabilmek için temel işlevi sıralama adımları oluşturur. Sıralama, her bir web sayfası içeriğinin arama terimiyle ilgi düzeyine bağlı inceleme sürecidir.

Arama terimleri, Google’ın dizinde bilgi aranması için kullanılmakta olan kelimeler ya da kelime öbeklerini içerir. Bir sayfanın bir arama terimiyle ilgi düzeyi ne denli yüksek durumdaysa, o sayfa o kadar yüksek sırada sıralanacaktır.

Google’ın Sıralama Faktörleri Nelerdir?

Bütün sıralama faktörleri, bir web sayfasında yer alan geri bağlantılardan ve anahtar kelimelerden, sosyal medya platformlarında bulunan sinyallere kadar gelir. Google, herhangi bir arama sorgusu sonucunda oldukça doğru ve kullanıcı dostu olmasını istediğinden bu sıralama faktörlerini sürekli günceller.

Geri bağlantılar ve anahtar kelimeler gibi birçok önemli sıralama faktörü vardır. Bunlardan birkaçını aşağıda görebileceksiniz. Bunlar:

•  İçerik

Web sayfanızın içeriği, belli anahtar kelimeler ya da kelime öbekleri için organik arama sonuçlarındaki yüksekliği veyahut düşük olması sıralanma esnasında önemli bir yere sahiptir. İçeriğinizi yazacakken kullanıcılar tarafından düşünmeniz ve içeriğinizdeki bilgileri nasıl aratacaklarını bulmanız önemlidir.

•  Hız

Google, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyiminin sağlanmasını istediğinden web sitenizin yüklenme hızı da sıralamalarınızı büyük ölçüde etkiler. İnsanlar web sitenizin yüklenmesini bekleme aşamasında kötü bir deneyimle karşı karşıya kalırsa, web sitenizden anında çıkma oranları artacaktır ve Google sıralama faktörlerine göre bu durum, daha düşük sıralama almanızı sağlayacaktır.

•  İlgi Düzeyi

Sıralama faktörleri, algoritmalar ile ilgili olup olmadığının değerlendirilmesi için web sayfalarının içini analiz edecektir. Web sitenizde yer alan her türlü içeriği Google algoritmalarına göre dizayn etmeniz sıralamanızın büyük ölçüde artmasına yol açacaktır.

•  Arama Kelimelerinin Önemi

Kullanıcılara aradıklarını tam anlamıyla vermeyi hedefleyen Google, kullanıcının ne istediğini anlayabilmek için de sıralama faktörlerini geliştirmiştir. Örneğin bir kullanıcı “İstanbul web hosting” kelimeleri ile bir arama sorgusu gönderdiğinde, Google önce İstanbul’daki yer alan web hosting çözümleri ve web hosting ile ilgili verileri kullanıcılara sunacaktır. Bu sebeple web sitenizde yer alan bütün yazı ve sembolleri bu tarz anahtar kelimelerle tasarlamanız çok önemlidir.

Bu sıralama faktörlerini dikkate alarak ilerleme sağlamanız oldukça önemlidir. Her konu ciddi önem taşır. Ne kadar iyi bir görünüm sunarsanız ilerlemeniz de o denli güzel sonuçları doğuracaktır.

#Arama Algoritmaları #Google #Google Arama Algoritmaları
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.