Google Analytics Nedir?

Uncategorized admin 25/08/2022

Google tarafından sunulan google analytics nedir? nasıl kullanılır hakkında sizlere detaylı bilgiler sunacağız. Google Analytics, popüler bir ücretsiz uygulama olup oturumların, kullanıcı davranışları, e-ticaret işlemleri, lokasyon hizmetleri ve dönüşümleri gibi verileri ölçen bir araçtır. Google’nın önemli hizmetlerinden biri olan Google Analytics web sitelerinden meydana gelen trafikler hakkında detaylı bilgiler sunuyor.

Google Analytics Nasıl Kurulur?

Google Analytics, verilerin analiz edilmesi önemli bir arayüz hizmeti sunuyor. Web siteleri bu araç yüklerken JavaScript kodu isteniyor. Google hesabı olan kişiler kolay bir şekilde Google Analytics uygulamasını kullanabilir.  Uygulamanı kurulumu için şu adımların takip edilmesi gerekir.

  • İlk olarak https://google.com/analytics adresine gidilmesi gerekir.
  • Sağ üst köşede yer alan ”Oturum Aç” tıkladıktan sonra Analytics’i seçebilirsiniz.
  • Google Analytics’e kayıt olmak için Google Hesabı oluşturulması gerekir.
  • Hesap var ise devam edebilirsiniz.
  • Google hizmetleri üzerinden oturum açtıktan sonra bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Yukarıda yer alan aşamalar doğru bir şekilde yapıldıktan sonra uygulamanın tüm özelliklerinden kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

Google Analytics Nedir?
Google Analytics Nedir?

Google Analytics’i Kullanmanın Önemi

Google Analytics’in yüklenmesi web siteler için oldukça önemli müşterilerinizin potansiyelini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca işletmelere ait web sitelerine aylık kaç ziyaretçisi olduğu, hangi içeriklerin daha çok trafik çektiğini öğrenebilir. Google Analytics hem ücretsiz hem kullanışlı bir araç olarak web analizini yapabilirsiniz.

Google Analytics Ana Sayfa Yapısı

Google Analytics’e giriş yapan kullanıcılar tüm web sitelerinin listesini gösteren ana sayfaya yönlendiriliyor. Ana sayfa kısmında oturumlarla ilgili birçok veri bulunuyor. Birden fazla web sitesine sahip olan kişiler arama kutusunu kullanarak kolaylıkla onları listeleyebilir.

Google Analytics Nedir?
Google Analytics Nedir?

Google Analytics Raporlama İşlemleri

Google Analytics sayfasında yer alan raporlama seçeneği kullanıcılara genel bir bakış açısına sahip verileri gösterir. Ana sayfanın üst kısmında yer alan raporlama menüsü ile birçok işlemi yapabilirsiniz.

Google Analytics Kısayollar

Google Analytics kısayollar oldukça basit olup favori Google Analytics raporlarıyla bağlantılı oluyor. Uygulama üzerinden sık sık ziyaret edilen sayfalar eğer tekrar izlenmek isteniliyorsa kısayollara eklenir. Böylelikle kısayollara eklenen veriler görüntülendiğinde üzerinde aynı zaman kısayol bağlantısı yer alır. Bu durum zamandan tasarruf etmenizi sağlayarak rahat bir kullanış sunar.

#Analytics #Google #Google Analytics
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.